back to top
ZANIMLJIVOSTIPas je izazvao požar tako što je grizao bateriju

Pas je izazvao požar tako što je grizao bateriju

- Advertisement -

Dok je pas grizao bateriju, došlo je do požara na madracu na kojem je ležao

 

Video koji prikazuje psa kako grize bateriju, izazivajući požar, postao je viralan, podsjećajući na važnost bezbjednosti baterija u prisustvu kućnih ljubimaca.

Incident se desio u Oklahomi, gdje je nastala značajna šteta na kući, ali na sreću, niko nije povrijeđen, a svi ljubimci su bezbjedno evakuirani.

Video prikazuje psa koji je usmjerio svoju pažnju ka litijum-jonskoj bateriji, koju je zamijenio za igračku. Dok je pas grizao bateriju, došlo je do varnica, što je na kraju izazvalo požar na madracu na kojem je pas ležao. Ovaj zabrinjavajući video ističe važnost skladištenja baterija i drugih potencijalno opasnih stvari izvan domašaja kućnih ljubimaca.

- Advertisement -

Vatrogasne službe koriste ovaj video kao edukativni materijal kako bi podigle svijest o rizicima nepravilnog rukovanja baterijama. Ovaj incident naglašava potrebu za oprezom vlasnika kućnih ljubimaca i preduzimanjem dodatnih mjera predostrožnosti kako bi se spriječile slične nesreće u njihovim domovima.

 

Opasnosti od nepravilne upotrebe litijum-jonske baterije

 

Nepravilna upotreba litijum-jonske baterije može predstavljati nekoliko opasnosti, uključujući:

  1. Opasnost od požara: Litijum-jonske baterije mogu se zapaliti ako su oštećene, prepunjene ili izložene visokim temperaturama. Takvo zapaljenje može brzo se proširiti i biti teško ugasiti.
  2. Eksplozije: U ozbiljnim slučajevima, nakupljanje pritiska unutar oštećene ili neispravne litijum-jonske baterije može dovesti do eksplozije. To može prouzrokovati ozbiljne povrede i značajnu štetu na imovini.
  3. Otrovni gasovi: Kada je litijum-jonska baterija oštećena ili zapaljena, može ispustiti otrovne gasove, uključujući gasove poput vodonikovog fluorida. Ovi gasovi mogu biti štetni za disajne puteve ako se udahnu, predstavljajući rizik za zdravlje disajnih organa.
  4. Strujni udar: Oštećene ili nepravilno rukovane litijum-jonske baterije mogu izložiti unutrašnje komponente, što dovodi do rizika od strujnog udara.
  5. Štetan uticaj na životnu okolinu: Nepravilno odlaganje litijum-jonskih baterija može uzrokovati zagađenje okoline, jer sadrže opasne materijale koji mogu isticati u tlo i vodu, nanoseći štetu ekosistemima.
  6. Termalni bijeg: Ako litijum-jonska baterija doživi kratki spoj ili je izložena ekstremnim uslovima, može ući u stanje termalnog bijega, brzo se zagrijavajući i pokrećući lančanu reakciju, što može dovesti do požara ili eksplozije.

Kako bi se smanjili ovi rizici, neophodno je ispravno rukovati litijum-jonskim baterijama, izbjegavajući fizička oštećenja, čuvajući ih na hladnom i suvom mjestu, i koristeći ih samo sa uređajima za koje su namijenjene. Takođe, pravilno odlaganje i recikliranje korištenih baterija je ključno za sprečavanje štete po životnoj sredini.

Izvor: ( it-mixer.com / ITPortal.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU