Bitcoin je prva i najpoznatija kriptovaluta koja je od svog nastanka 2009. godine stekla globalnu popularnost.
Ako ste odlučili investirati u Bitcoin, važno je razumjeti kako kupiti Bitcoin i što sve treba uzeti u obzir prije nego što napravite svoj prvi korak.
Čemu služi Bitcoin?
Bitcoin je novac budućnosti koji služi za sve kao i normalan papirnati novac, ali uz mnogo manje troškove transakcije, brže transakcije, i potpunu anonimnost.
Da, anonimnost, dobro ste pročitali. Kako kupiti Bitcoin saznat ćete u nastavku, u ovom dijelu ćemo još malo pisati o njegovim prednostima i kako funkcioniše.
To znači da vam u Bitcoin novčanik mogu poslati 0.05 BTC-a, koji će stići u vaš novčanik brzo uz minimalne troškove, a pritom nitko neće znati da sam vam poslao tih 0.05 BTC-a. Zvuči zanimljivo, zar ne?
Nažalost, upravo je ta anonimnost dovela do toga da se Bitcoin često povezuje sa tržištem droge i drugim ilegalnim aktivnostima. To je nažalost istina, ali isto tako i papirnati novac se koristi u iste svrhe. Namijenjen je za trgovanje, ali zbog naglog rasta vrijednosti svi vide zanimljivu investiciju i pitaju se kako kupiti Bitcoin. Sve o tome doznajte u nastavku.
Šta je Bitcoin?
Bitcoin je decentralizovana kriptovaluta koja funkcioniše na peer-to-peer mreži. To znači da između slanja ove valute ne stoji ni jedna centralna banka već osoba A šalje osobi B, a tu transakciju potvrđuje 6 različitih ljudi (poznatih kao rudari) koji ne znaju ko šalje kome niti bilo šta o toj transakciji.
2008. na internetu pojavilo se je 8 stranica koje su promijenile budućnost novca, a kao autor potpisao se je Satoshi Nakamoto. 2009. je prvi put u rad puštena Bitcoin mreža, a danas se ne zna ko je izvorni autor ove kriptovalute. Kako kupiti Bitcoin pitanje više nije nepoznato, sve o njegovoj kupovini saznajte u nastavku.
Kako kupiti Bitcoin? Kupovina u pet koraka
Da, stvarno je moguće kupiti Bitcoin u tri jednostavna koraka za samo par minuta. Danas je kupovina Bitcoina jednostavna kao i kupovina stranih valuta u mjenjačnici. Prvi korak je registracija računa na nekoj internet Bitcoin mjenjačnici. Nakon registracije prelazimo na drugi korak, a to je potvrda identiteta. Dovoljna je slika lične karte ili nekog drugog dokumenta i to je to, možete zamijeniti vaš novac za Bitcoin.
Treći, posljednji korak, je odabir količine Bitcoina koju želite kupiti i kupovina sa karticom. To je to, postali ste vlasnik određenog dijela Bitcoina i sljedeći put kada vas neko pita kako kupiti Bitcoin znat ćete mu reći.
1. Odaberite pouzdanu platformu za kupovinu
Prvi korak je odabrati platformu putem koje ćete kupiti Bitcoin. Postoji mnogo različitih platformi, od popularnih kripto burzi poput Binance, Coinbase, Kraken, pa sve do hrvatskih platformi kao što su Electra i Bitkonan. Prije nego se registrirate, provjerite recenzije korisnika, naknade za transakcije i sigurnosne mjere koje platforma nudi.
2. Otvorite korisnički račun i verificirajte identitet
Nakon što odaberete platformu, potrebno je otvoriti korisnički račun. Ovisno o platformi, možda ćete morati proći kroz proces verifikacije identiteta, što je mjera sigurnosti koja uključuje upload osobnih dokumenata poput osobne iskaznice ili putovnice. Ovaj korak može potrajati nekoliko sati ili dana, ovisno o platformi.
3. Depozit na račun
Da biste kupili Bitcoin, morate prvo uplatiti sredstva na svoj račun na platformi. Većina platformi prihvaća uplate putem bankovnih transfera, kreditnih kartica ili čak PayPala. Proučite naknade koje se odnose na depozite, jer one mogu varirati ovisno o načinu uplate.
4. Kupovina Bitcoina
Kada su sredstva na vašem računu, možete pristupiti tržištu Bitcoina. Na platformi ćete odabrati iznos koji želite kupiti (u kunama ili u Bitcoinima) i izvršiti kupovinu. Uzmite u obzir trenutnu cijenu Bitcoina, koja može varirati svakih nekoliko minuta, pa je važno pratiti tržište ako želite kupiti po povoljnijoj cijeni.
5. Sigurno pohranjivanje Bitcoina
Nakon što kupite Bitcoin, bitno je razmisliti o njegovom sigurno pohranjivanju. Iako se Bitcoin može držati na burzi, sigurnije je premjestiti ga na privatni novčanik. Postoje dvije vrste novčanika: softverski (npr. aplikacije na telefonu ili računaru) i hardverski (fizički uređaji poput Trezora ili Ledger-a). Hardverski novčanici nude viši nivo sigurnosti jer Bitcoin nije pohranjen online, čime se smanjuje rizik od hakiranja.
6. Pazite na naknade
Kada kupujete Bitcoin, važno je obratiti pažnju na naknade koje platforma naplaćuje za kupovinu, povlačenje i razmjenu valuta. Neke platforme imaju visoke naknade za transakcije, pa se preporuča istražiti i usporediti različite opcije kako biste odabrali onu koja je najisplativija za vas.
7. Budite oprezni s investicijama
Bitcoin i druge kriptovalute poznate su po svojoj volatilnosti. Cijene mogu drastično rasti, ali i padati u vrlo kratkom vremenskom periodu. Ako ste početnik, nemojte investirati više nego što ste spremni izgubiti. Preporučuje se da investicija u Bitcoin bude samo dio vašeg portfolija, a ne cijela vaša štednja.
8. Pratite tržište i educirajte se
Kriptovalute su vrlo dinamično tržište, pa je važno pratiti vijesti i trendove. Pridružite se forumima, pratite kripto blogove i edukativne materijale kako biste bili u tijeku s novostima. S obzirom na prirodu tržišta, temeljito istraživanje i razumijevanje može vam pomoći da donosite informirane odluke.
Zaključak
Kupovina Bitcoina može izgledati zbunjujuće za početnike, ali s pravim informacijama i oprezom, proces može biti jednostavan. Odaberite pouzdanu platformu, pohranite svoje Bitcoine na sigurno, pratite tržište i investiciju uvijek obavljajte pažljivo i promišljeno. S vremenom ćete steći više iskustva i bolje razumjeti kako upravljati svojim Bitcoinom.
Još zanimljivih članaka:
- WEB 3.0: Decentralizacija interneta za besprijekorno korisničko iskustvo.
- Tri preporuke za uspješan biznis u 2022. godini
- Kakve su beneficije novog Google-ovog AI algoritma MUM?
- Šta je Evergrin sadržaj, zašto vam je potreban i kako ga kreirati?